Góry

Zdobywamy Śnieżnik przed zimą (fotorelacja)

26 marca 2016
23 Zejscie ze Snieznika

Piękna pogoda w końcówce grudnia 2015 roku okazała się świetną okazją do zdobycia szczytu Sudetów Wschodnich – góry Śnieżnik (1425 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt pasma górskiego Masyw Śnieżnika (i 17. szczyt co do wysokości w całych Sudetach), a przy tym jedyny wystający ponad górną granicę lasu. Do tego to kolejny szczyt z listy Korony Gór Polski, który udało nam się zdobyć.

Naszą trasę zaczęliśmy w miejscowości Miedzygórze położonej 120 km na południe od Wrocławia (ok. 2 godz). Na końcu miejscowości przy wejściu do Śnieżnickiego Parku Narodowego (Obszar Ochrony Natura 2000) znajduje się duży bezpłatny parking, więc raczej nie ma sensu zatrzymywać się w centrum.

Zaczęliśmy szlakiem czerwonym, który prowadzi najpierw obok strumienia, później stromym wejściem przez las świerkowy, aż do Schroniska PTTK Na Śnieżniku.

 

 

Trafiliśmy na rewelacyjną pogodę, słonecznie, czyste niebo i chmury w dolinach. Od Schroniska zaczyna się dosyć strome podejście wśród kosodrzewiny przez gęsty bór świerkowy, a za Jaskółczymi Skałami (kawałek obok szlaku) wychodzimy ponad granicę drzew.

 

 

Na szczycie czekały na nas przepiękne panoramy. Sam szczyt Śnieżnika jest dosyć płaski, to raczej sporych rozmiarów polana z nasypem z kamieni – ruiny wieży widokowej. Będąc tu w nocy, np. nocując w schronisku, warto przyjść na Śnieżnik pooglądać gwiazdy i światła miast w oddali.

 

 

W drodze powrotnej zatrzymujemy się w schronisku na naleśniki z jagodami i bitą śmietaną. Schodzimy szlakiem czerwono-żółtym do Przełęczy Śnieżnickiej (Kapliczka Czterech Patronów), następnie niebieskim przez punkt Pod Żmijowcem, a następnie zielonym obok Góry Parkowej aż do Międzygórza.

Dzień kończy się przepięknym zachodem słońca, zwłaszcza ze względu na niskie chmury. Na ostatnich kilometrach przydały się czołówki.

 

 

Pełna fotorelacja z wycieczki „Zdobywamy Śnieżnik przed zimą” – LINK

 

Będąc tu dłużej warto odwiedzić największą atrakcję Kletna, czyli Jaskinię Niedźwiedzią (położoną przy żółtym szlaku, a po wizycie wejść na Śnieżnik), spróbować zdobyć szczyt szlakiem czerwonym z okolic miejscowości Potoczek lub Jodłów albo spróbować zdobyć Śnieżnik od czeskiej strony ze Starego Miasta pod Śnieżnikiem (Staré Město pod Sněžníkem) idąc najpierw szlakiem niebieskim, a później czerwonym.

Przedstawiona trasa ma ok. 18 km i 850 m przewyższenia w pionie, należy raczej do łatwych – szczegóły trasy.

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments