Rzym to jedno z miejsc, gdzie moim zdaniem każdy powinien pojechać przynajmniej raz w życiu, choćby dlatego, aby zobaczyć słynne Koloseum i Bazylikę Świętego Piotra w Watykanie. Oczywiście tzw. „Wieczne Miasto” ma do zaoferowania wiele więcej, jednak na zwiedzenie top atrakcji wystarczą w zupełności 2-3 dni. Sam spacer w tym miejscu dostarcza świetnych doznań, to niewątpliwie bardzo klimatyczne miasto, otwarte muzeum.
Obecnie do Rzymu można kupić bilet powrotny z Polski nawet za niecałe 200 zł (WizzAir lata z Katowic i Warszawy na lotnisko Fiumicino, a Ryanair m.in. z Wrocławia i Krakowa na Ciampino), a za kolejne kilka euro dostać się pod starożytny Amfiteatr Flawiuszów wzniesiony w latach 70-80 n.e., dawne miejsce igrzysk i walk gladiatorów, obecnie jeden z 7 nowych cudów świata. Do centrum (stacja metra Termini) można się dostać autobusami SitbusShuttle lub Terravision za 4 EUR, stamtąd możemy już zwiedzać stolicę Włoch na piechotę, przy większych odległościach posiłkując się metrem (bilet jednorazowy 1,5 EUR lub całodniowy 6 EUR, mapa metra).
Pierwszego dnia zwiedzamy ścisłe centrum Rzymu (wg mnie to must-see, link do trasy):
- Bazylika Św. Jana na Lateranie – kościół katedralny Rzymu, warto dojechać tu metrem – stacja San Giovanni
- Koloseum (zwiedzanie wnętrza amfiteatru Flawiuszów, świadectwo potęgi Imperium Rzymskiego), wraz ze znajdującym się tuż obok Łukiem Konstantyna oraz zabytki na wzgórzu Palatyn i antyczne Forum Romanum, dawne centrum życia społecznego (bilet 12 EUR)
- Plac Wenecki z Pałacem i Ołtarzem Weneckim – trafiamy tu zwiedzając Forum Romanum lub idąc z Koloseum ulicą dei Fori Imperiali. Będąc tutaj warto wejść na jedno z siedmiu wzgórz, na których został wybudowany Rzym, czyli Kapitol i znajdujący się na nim Plac Campidoglio – ładna panorama Forum Romanum. W pobliżu znajduje się tu także pomnik z wilczycą karmiącą legendarnych założycieli Rzymu, czyli Romulusa i Remusa.
- Panteon na Piazza Rotonda, świątynia wszystkich bogów z 125 r. n.e. z charakterystyczną kopułą z otworem i grobem Rafaela
- Piazza Navona z fontanną Quattro Fiumi
- Piazza di Spagna z fotogenicznymi fontannami i słynnymi Schodami Hiszpańskimi, można tu spróbować pieczonych kasztanów, a także pobliski Piazza del Popolo (znajdowała się tu kiedyś główna brama do miasta)
- Fontanna di Trevi, ogromna, piękna, największe wrażenie robi oświetlona wieczorem
- Mając więcej czasu warto udać się do ogrodów Borghese, bazyliki Santa Maria Maggiore i Santa Maria in Trastevere (na Zatybrzu), na spacer lub rejs po Tybrze (wł. Tevere)
Drugi dzień w Rzymie poświęciliśmy na najmniejsze państwo świata: Watykan (warto dojechać tu metrem – stacja Ottaviano, link do trasy):
- Bazylika Św. Piotra z przyległym placem otoczonym kolumnadą – drugi co do wielkości kościół na świecie i jedno z najważniejszych miejsc dla katolicyzmu. Zbudowana w latach 1506-1626 na miejscu ukrzyżowania i pochówku św. Piotra, pierwszego papieża. We wnętrzu m.in. posąg św. Piotra, Pieta Michała Anioła i ołtarz Berniniego. Warto odwiedzić groty, gdzie pochowani są papieże, w tym Jan Paweł II, a także udać się na kopułę bazyliki, skąd rozpościera się genialna panorama Rzymu oraz fotogeniczny Piazza San Pietro. Wstęp to Bazyliki jest bezpłatny, a wejście na punkt widokowy kosztuje 5 EUR.
- Muzeum Watykańskie (16 EUR, warto zamówić bilet przez internet, aby nie stać w kolejkach) – ogromna kolekcja zabytków z całego świata (nie przepadam za muzeami, ale to w ciemno polecam), w tym możliwość zobaczenia Kaplicy Sykstyńskiej, miejsca duchownego dla Chrześcijan (to tu odbywa się konklawe, czyli wybór nowego papieża), z pięknymi freskami Michała Anioła
- Zamek Św. Anioła – grobowiec cesarza Hadriana z 139 r. (wstęp 8 EUR), spacer strzeżonym przez posągi aniołów mostem Św. Anioła nad rzeką Tyber.
Fotorelacja z całej wycieczki „Rzym w 2 dni” – LINK
Swietna relacja, krotko, tresciwie. Idealna trasa dla rodziny z dzieckiem. Dziekuje bardzo i za mape metra, i za mapke z Google.